Rokovania ekonomickej a politickej sekcie modelovej konferencie 2024

Tohtoročný 17. ročník Modelovej konferencie Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave formujú diskusie Ekonomickej a Politickej sekcie na tému „Polarizácia spoločnosti ako determinant globálnych rizík“. Počas posledných týždňov kalendárneho roka 2023 prebiehali prvé modelové rokovania podľa vzoru OSN medzi účastníkmi jednotlivých sekcií. V súlade s protokolárnym poriadkom sa Ekonomická a Politická sekcia snažili o rokovania na vysokej úrovni, pričom celé podujatie prebiehalo v angličtine.

16. ročník Modelovej konferencie

16. ročník Modelovej konferencie Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave sa niesol v duchu problematiky ozbrojených konfliktov, akú hrozbu predstavujú v 21. storočí alebo aký dopad majú ozbrojené konflikty na ľudstvo a na ekonomiku v súčasnosti. Túto tému rozoberali v dvoch paneloch, ktoré boli rozdelené na Ekonomickú a Politickú sekciu. Na tému daného ročníka odkazovalo aj logo Modelovej konferencie, ktoré obsahovalo dva hlavné prvky a to „M“, znázorňujúce dvoch ľudí podávajúcich si ruky na znak konsenzu a zároveň odkaz na Modelovú konferenciu a druhý prvok bola holubica s olivovou halúzkou na znak svetového symbolu mieru.

V súvislosti s celosvetovou pandémiou šírenia vírusu COVID-19 sme museli z bezpečnostných dôvodov zrušiť trinásty ročník Modelovej konferencie. Snaha študentov druhého ročníka druhého stupňa Fakulty medzinárodných vzťahov tam však neskončila a Fakulta medzinárodných vzťahov Ekonomickej Univerzity v Bratislave je hrdá, že Vám môže predstaviť Zborník Modelovej konferencie 2020, na ktorom študenti zúročili svoje vedomosti nadobudnuté počas rokovaní a aplikovali ich pri písaní tohto dokumentu.

V stredu 4.12. 2019 sa v Aule Ekonomickej univerzity konali prvé rokovania jednotlivých sekcií Modelovej konferencie 2020. Študenti mali možnosť rokovať v rámci prípravy na záverečnú konferenciu, ktorá sa bude konať v apríli pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky.

V stredu 5. decembra 2018 sa konali v poradí už druhé rokovania Bezpečnostnej sekcie za okrúhlym stolom. Pozvanie diskutovať prijal operačný riaditeľ spoločnosti ESET, pán Ing. Palo Luka. Hlavnou témou rokovaní bola kybernetická bezpečnosť na území Slovenska. Súčasne prítomní diskutovali o medzinárodnej spolupráci krajín OBSE a IT firiem.

Dňa 22. novembra 2018 sa konali rokovania Ekonomickej sekcie za okrúhlym stolom s pozvaným hosťom z Inštitútu ázijských štúdií, p. Matejom Šimalčíkom, ktorý sa zaoberá čínskym vplyvom v Európe. Pán Šimalčík priblížil aktuálne postavenie čínskych investícií v krajinách Európskej únie a v krajinách platformy „16+1“. Počas diskusie zúčastnení dospeli k záveru, že investície do tohto regiónu predstavujú veľký potenciál.