16. ročník Modelovej konferencie Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave sa niesol v duchu problematiky ozbrojených konfliktov, akú hrozbu predstavujú v 21. storočí alebo aký dopad majú ozbrojené konflikty na ľudstvo a na ekonomiku v súčasnosti. Túto tému rozoberali v dvoch paneloch, ktoré boli rozdelené na Ekonomickú a Politickú sekciu. Na tému daného ročníka odkazovalo aj logo Modelovej konferencie, ktoré obsahovalo dva hlavné prvky a to „M“, znázorňujúce dvoch ľudí podávajúcich si ruky na znak konsenzu a zároveň odkaz na Modelovú konferenciu a druhý prvok bola holubica s olivovou halúzkou na znak svetového symbolu mieru.

Samotnej Modelovej konferencie predchádzala organizácia okrúhlych stolov, kde boli pozvaní významní hostia s ktorými prebehla diskusia v okruhoch hlavnej témy. Hosťom prvého okrúhleho stola bol bývalý premiér a minister zahraničných vecí, Mikuláš Dzurinda, s ktorým sa diskutovalo na tému ruskej invázie na Ukrajine, rozoberali sa kroky medzinárodného spoločenstva, ale aj aktuálnych stav v EÚ. Témou ďalšieho okrúhleho stola bola energetická kríza, kde mali študenti a hostia možnosť vypočuť si diskusiu s pánom Michalom Brucháčom zo spoločnosti Slovnaft. Pozvanie prijal aj Major Jaroslav Rapčan, ktorý patrí k najmladším pracovníkom slovenskej zložky Europolu. Témou rozhovoru boli sankčné zoznamy EÚ a Ukrajiny. Posledným hosťom okrúhlych stolov bol Viliam Ostatník, analytik v Adapt Institute, s ktorým sa diskutovalo najmä o sankciách uvalených na ruského agresora, pričom mali možnosť prebrať aj spojenectvo Ruska a Číny ako aj budúcnosť bezpečnostnej politiky EÚ.

Samotná Modelová konferencia, ktorá bola zakončením celoročnej snahy sa uskutočnila 4. apríla 2023 v priestoroch Auly Ekonomickej univerzity v Bratislave. Pozvanie prijali vážení hostia ako bývalá štátna tajomníčka MZVaEZ pani Ingrid Brocková, ktorá predniesla príhovor na úvod Modelovej konferencie. Spolu s pani Ingrid Brockovou sa v úvode prihovoril riaditeľ informačného centra OSN vo Viedni (UNIS), pán Martin Nesirky. Hlavnými hosťami panelovej diskusie Ekonomickej sekcie boli pán Michal Horváth, pán Michal Lehuta a pán Zdeněk Čech. V Politickej sekcií sa nám predstavili pani Jana Kobzová, pán Tomáš Valášek a pán Martin Kačo.

Aj touto cestou by sme sa chceli veľmi pekne poďakovať našim hosťom, sponzorom ako aj všetkým prítomným účastníkov Modelovej konferencie 2023.

16. ročník Modelovej konferencie