Koncom minulého roka sa v rámci rokovaní oboch našich konal tzv. Okrúhly stôl so známym slovenským sociológom vysokoškolským pedagógom, doc. PhDr. Michalom Vašečkom, PhD. Okrúhly stôl viedol predseda Politickej sekcie Bc. Ján Orda Oravec za účasti študentov piateho ročníka Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Témou bola „Polarizácia spoločnosti ako determinant globálnych rizík“, ale dotkli sme sa aj tém ako sú hierarchie v spoločnosti, volebné preferencie, dedičnosť ideológie a budúcnosť Slovenska. Pán Vašečka nám poskytol kvalifikovaný pohľad na dôležitosť a najmä nebezpečnosť polarizácie, ktorá je v slovenskej spoločnosti prítomná v podstate od jej vzniku. Prešli sme témami vzniku slovenského národa, kde sme sa zamerali aj na identitu Slovákov alebo cestu k samostatnosti.

Polarizácia je prítomná vo väčšine aspektov verejného života, čo nemusí nevyhnutne znamenať, že je zlá, keďže žijeme v demokratickej, slobodnej spoločnosti, kde je sloboda slova a prejavu garantovaná ústavou. Čo je však nebezpečné je neustále sa prehlbujúca priepasť medzi proti sebe stojacimi ideologickými protipólmi a spôsob, akým sa jednotlivé strany rozhodli diskutovať alebo konať o rozdieloch, ktoré v spoločenskom živote sú. Pán Vašečka upozorňoval na nebezpečne rastúci fenomén agresie a silnej politizácie ideologických rozdielov, ktoré vyúsťujú do násilia.

Počas nášho druhého tzv. Okrúhleho stola pod vedením supervízorky Politickej sekcie Ing. Zuzany Beňovej, PhD. s nami diskutovali politológ a vysokoškolský pedagóg, dekan Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave, doc. PhDr. Radoslav Štefančík, MPol. PhD. Skúmali a riešili sa najviac polarizujúce témy v spoločnosti, akými sú migrácia, Slovensko v EÚ a NATO, práva LGBTI komunity alebo vylúčené rómske komunity. Veľmi veľa získaných poznatkov a nových informácií od pána Štefančíka sú cennými vedomosťami pre nás všetkých.

Obe udalosti sa niesli v príjemnej atmosfére, po rozhovore s hosťami nasledovali otázky od študentov, ktorých bolo naozaj veľa. Aj touto cestou by sme sa chceli obom našim hosťom veľmi pekne poďakovať za prijatie nášho pozvania.

Okrúhle stoly politickej a ekonomickej sekcie modelovej konferencie 2024