Tohtoročný 17. ročník Modelovej konferencie Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave formujú diskusie Ekonomickej a Politickej sekcie na tému „Polarizácia spoločnosti ako determinant globálnych rizík“. Počas posledných týždňov kalendárneho roka 2023 prebiehali prvé modelové rokovania podľa vzoru OSN medzi účastníkmi jednotlivých sekcií. V súlade s protokolárnym poriadkom sa Ekonomická a Politická sekcia snažili o rokovania na vysokej úrovni, pričom celé podujatie prebiehalo v angličtine.

Ekonomická sekcia sa pozerá na danú problematiku z pohľadu ekonomických súvislostí. Študenti v rámci tohto panelu zastupujú pozíciu delegátov reprezentujúcich Čínu, Európsku úniu, Brazíliu, Saudskú Arábiu, Spojené štáty americké, Ruskú federáciu, Turecko a Švajčiarsko. Ich cieľom je poskytnúť platformu prostredníctvom ktorej geografická a kultúrna rozmanitosť názorov má prispieť k porozumeniu komplexnosti vzťahu medzi ekonomickými ukazovateľmi a polarizáciou spoločnosti.

Ekonomická sekcia mala počas prvého kola rokovaní na agende aktuálne témy, ktorými sú zmena klímy, spaľovacie VS. elektrické autá a Izraelsko – Palestínsky konflikt. Spoločným znakom týchto problematík sú práve rôznorodé postoje medzinárodnej spoločnosti. V súčasností patria medzi jedny z hraničných tém v ktorých sa spoločnosť rozchádza vo svojich názoroch, prístupoch a riešeniach. Úlohou Ekonomickej sekcie aj v tomto kole rokovaní bolo navrhnúť stratégie a riešiť dôvody vzniku polarizácie a tým znížiť jej vplyv na spoločnosť a neutralizovať riziká s ňou spojené. O hladký priebeh diskusie sa postaral predseda Ekonomickej sekcie Bc. Ivan Sokolovský s pomocou jeho tajomníčky Bc. Terezy Širokej, pod dohľadom supervízorky Ekonomickej sekcie Ing. Sabiny Lacušovej.

Preskúmanie politických aspektov už spomínanej hlavnej problematiky, má za úlohu práve Politická sekcia. Študenti sa aj v tomto prípade stavajú do pozície delegátov zo Srbska, Maďarska, Talianska, Severských krajín alebo Grécka. Ich cieľom je prostredníctvom analyzovania zahraničných politík jednotlivých krajín, nájsť konsenzus v témach ako sú napríklad médiá alebo migrácia.

Nosnými témami diskusie na rokovaní Politickej sekcie boli odporúčania Európskej komisie v rámci EÚ a pozície krajín na prijímanie nových členov, a to Moldavska a Ukrajiny. Krajiny prezentovali liberálne prístupy, pričom najkontroverznejšie bolo Maďarsko, ktoré zastupuje názory často v rozpore s konsenzom zvyšku. Diskusia o prístupových rokovaniach sa zamerala na dodržiavanie kritérií a náležitú starostlivosť. Negociácie prebiehali pod dohľadom predsedu Bc. Jána Orda Oravca a jeho tajomníčky Bc. Ivany Orolínovej, pod dohľadom supervízorky Politickej sekcie Ing. Zuzany Beňovej, PhD.

Modelová konferencia predstavuje jedinečný projekt Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity, ktorý poskytuje študentom príležitosť vyskúšať si simuláciu medzinárodných rokovaní a porozumieť významu spolupráce medzi krajinami v dôležitých ekonomických a politických otázkach, ktoré ovplyvňujú spoločnosť a globálny vývoj.

 

Rokovania ekonomickej a politickej sekcie modelovej konferencie 2024